Vishay General Semiconductor - Diodes Division V2PL45LHM3/I
Part No.:
V2PL45LHM3/I
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
DO-220AA
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 2A DO220AA
Shipping
V2PL45LHM3/I Information
Manufacturer:
Series:
eSMP®, TMBS®
Package/Case:
DO-220AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
530 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:
390pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-220AA (SMP)
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C