Vishay General Semiconductor - Diodes Division V1FL45HM3/I
Part No.:
V1FL45HM3/I
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
DO-219AB
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 1A DO219AB
Shipping
V1FL45HM3/I Information
Manufacturer:
Series:
eSMP®, TMBS®
Package/Case:
DO-219AB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
530 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:
190pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-219AB (SMF)
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C