Vishay General Semiconductor - Diodes Division UF1005-E3/54
Part No.:
UF1005-E3/54
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Description:
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL
Shipping
UF1005-E3/54 Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
75 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
10pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 180°C