Taiwan Semiconductor Corporation TSUP10M60SH S1G
Part No.:
TSUP10M60SH S1G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 10A SMPC4.6U
Shipping
TSUP10M60SH S1G Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-277, 3-PowerDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
640 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:
658pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMPC4.6U
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C