Taiwan Semiconductor Corporation TST30L100CW
Part No.:
TST30L100CW
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-3
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 15A TO220AB
Shipping
TST30L100CW Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
820 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C