Taiwan Semiconductor Corporation TSSW3U60HRVG
Part No.:
TSSW3U60HRVG
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-123W
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 3A SOD123W
Shipping
TSSW3U60HRVG Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SOD-123W
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
580 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C