Taiwan Semiconductor Corporation TSSE3H60H
Part No.:
TSSE3H60H
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-123H
Description:
3A, 60V, TRENCH SCHOTTKY
Shipping
TSSE3H60H Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SOD-123H
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
600 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-123HE
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C