Taiwan Semiconductor Corporation TSSA3U60H
Part No.:
TSSA3U60H
Description:
3A, 60V, TRENCH SCHOTTKY
Shipping
TSSA3U60H Information
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
540 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
25 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:
450pF @ 4V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C