Taiwan Semiconductor Corporation TSSA3U60
Part No.:
TSSA3U60
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO214AC
Shipping
TSSA3U60 Information
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
540 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
25 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:
610pF @ 4V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C