Taiwan Semiconductor Corporation TSSA3U45 R3G
Part No.:
TSSA3U45 R3G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 3A DO214AC
Shipping
TSSA3U45 R3G Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
480 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C