Taiwan Semiconductor Corporation TSP20U60S
Part No.:
TSP20U60S
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 20A TO277A
Shipping
TSP20U60S Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-277, 3-PowerDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
580 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-277A (SMPC)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C