Taiwan Semiconductor Corporation TSP12U120S
Part No.:
TSP12U120S
Description:
DIODE SCHOTTKY 120V 12A TO277A
Shipping
TSP12U120S Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io):
12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
780 mV @ 12 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 120 V
Supplier Device Package:
TO-277A (SMPC)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C