Taiwan Semiconductor Corporation TSP10U120S
Part No.:
TSP10U120S
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Description:
DIODE SCHOTTKY 120V 10A TO277A
Shipping
TSP10U120S Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-277, 3-PowerDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
780 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-277A (SMPC)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C