Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components TD020050BP40133BJ1
Part No.:
TD020050BP40133BJ1
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 400PF 8KV R85 NONSTND
Shipping
TD020050BP40133BJ1 Information
Manufacturer:
Series:
TD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
400 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
8000V (8kV)
Temperature Coefficient:
R85
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Chassis Mount
Package / Case:
Nonstandard, Tabbed
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
3.346" (85.00mm)