KYOCERA AVX SXP21C125KAA
Part No.:
SXP21C125KAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1.2UF 100V X7R RADIAL
Shipping
SXP21C125KAA Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SXP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Features:
High Temperature
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.449" L x 0.200" W (11.40mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.459" (11.65mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)