Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SVZ0JM102FBRE00REX11 |
| Manufacturer | Aishi Capacitors (Hunan Aihua Group |
| Series | VZ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Polymer |
| Capacitance | 1000 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 15mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Features | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.3 A @ 100 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.472" (12.00mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
The following parts include "SVZ0JM102FBRE00REX11" in Silicon Labs SVZ0JM102FBRE00REX11.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.