Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | APXG200ARA121MF61G |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Series | NPCAP™-PXG |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Polymer |
| Capacitance | 120 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 20 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 25mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 15000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Features | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.2 A @ 100 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.240" (6.10mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
The following parts include "APXG200ARA121MF61G" in Silicon Labs APXG200ARA121MF61G.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.