Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | APXG160ARA221MF80G |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Series | NPCAP™-PXG |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Polymer |
| Capacitance | 220 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 22mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 15000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Features | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.3 A @ 100 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
The following parts include "APXG160ARA221MF80G" in Silicon Labs APXG160ARA221MF80G.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.