SVL1CM331GCRE00REX15.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SVL1CM331GCRE00REX15 |
| Manufacturer | Aishi Capacitors (Hunan Aihua Group |
| Series | VL |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Polymer |
| Capacitance | 330 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Features | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | - |
| Ripple Current @ High Frequency | - |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
The following parts include "SVL1CM331GCRE00REX15" in Silicon Labs SVL1CM331GCRE00REX15.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.