Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SVB050M680FABPE50V00A |
| Manufacturer | Suscon |
| Series | SVB |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | - |
| Capacitance | 68 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 4000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Features | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 125 mA @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.25 A @ 100 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.413" (10.50mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
The following parts include "SVB050M680FABPE50V00A" in Silicon Labs SVB050M680FABPE50V00A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.