KYOCERA AVX SV17GA393KAR
Part No.:
SV17GA393KAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.039UF 2KV C0G/NP0 RAD
Shipping
SV17GA393KAR Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.039 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.929" L x 0.250" W (23.60mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
0.780" (19.80mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.799" (20.30mm)