KYOCERA AVX SV09KC183KAA
Part No.:
SV09KC183KAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.018UF 5KV X7R RADIAL
Shipping
SV09KC183KAA Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.018 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
5000V (5kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.770" L x 0.270" W (19.56mm x 6.86mm)
Height - Seated (Max):
0.720" (18.30mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.675" (17.14mm)