KYOCERA AVX SV08AC224MAR
Part No.:
SV08AC224MAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.22UF 1KV X7R RADIAL
Shipping
SV08AC224MAR Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.669" L x 0.200" W (17.00mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.598" (15.20mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.575" (14.60mm)