STMicroelectronics STPS8L30BY-TR
Part No.:
STPS8L30BY-TR
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 8A DPAK
Shipping
STPS8L30BY-TR Information
Package/Case:
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
490 mV @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 30 V
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C