STMicroelectronics STPS20SM60D
Part No.:
STPS20SM60D
Package:
TO-220-2
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 20A TO220AC
Shipping
STPS20SM60D Information
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
630 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
85 µA @ 60 V
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AC
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)