STMicroelectronics STPS20SM120STN
Part No.:
STPS20SM120STN
Package:
TO-220-3
Description:
DIODE SCHOTT 120V 20A TO220AB
Shipping
STPS20SM120STN Information
Series:
ECOPACK®2
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
890 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
210 µA @ 120 V
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB Narrow Leads
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)