STMicroelectronics STPS20SM120SR
Part No.:
STPS20SM120SR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single Diodes
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Description:
DIODE SCHOTTKY 120V 20A I2PAK
Shipping
STPS20SM120SR Information
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
ECOPACK®2
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
890 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
210 µA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
I2PAK
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)