SMC Diode Solutions STD20200
Part No.:
STD20200
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Single Diodes
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
200V, 20A, DPAK, ULTRA LOW VF SC
Shipping
STD20200 Information
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
400pF @ 5V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C