Micro Commercial Co SS1150FL-TP
Part No.:
SS1150FL-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Description:
Interface
Shipping
SS1150FL-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
920 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:
110pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-221AC (SMA-FL)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C