Micro Commercial Co SS1100FH-TP
Part No.:
SS1100FH-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
SC-90, SOD-323F
Description:
Interface
Shipping
SS1100FH-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
SC-90, SOD-323F
Packaging:
Bulk
Product Status:
Last Time Buy
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-323FH
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C