KYOCERA AVX SR651A104FAR
Part No.:
SR651A104FAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
SKYCAPS
Shipping
SR651A104FAR Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SkyCap® SR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.400" (10.16mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)