Micro Commercial Co SR5200-BP
Part No.:
SR5200-BP
Shipping
SR5200-BP Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
950 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
400pF @ 4V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C