Micro Commercial Co SR5150H-AP
Part No.:
SR5150H-AP
Shipping
SR5150H-AP Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C