Micro Commercial Co SR5150-BP
Part No.:
SR5150-BP
Shipping
SR5150-BP Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
920 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
-50°C ~ 150°C