Micro Commercial Co SR3150-BP
Part No.:
SR3150-BP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
DO-201AD, Axial
Description:
Interface
Shipping
SR3150-BP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
DO-201AD, Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
920 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-201AD
Operating Temperature - Junction:
-50°C ~ 150°C