KYOCERA AVX SMX55C105KAN120
Part No.:
SMX55C105KAN120
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1UF 50V X7R DIP
Shipping
SMX55C105KAN120 Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SMX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R (VHT)
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Features:
Low ESL (Stacked), High Temperature
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Stacked DIP, 6 Lead
Size / Dimension:
0.250" L x 0.250" W (6.35mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
0.185" (4.70mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.250" (6.35mm)