KYOCERA AVX SMX53A104KAN240
Part No.:
SMX53A104KAN240
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.1UF 25V C0G/NP0 6DIP
Shipping
SMX53A104KAN240 Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SMX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Features:
Low ESL (Stacked), High Temperature
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Stacked DIP, 6 Lead
Size / Dimension:
0.250" L x 0.300" W (6.35mm x 7.62mm)
Height - Seated (Max):
0.240" (6.10mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.250" (6.35mm)