KYOCERA AVX SMX51C205KAN650
Part No.:
SMX51C205KAN650
Description:
CAP CER 2UF 100V X7R 6DIP
Shipping
SMX51C205KAN650 Information
Capacitance:
2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R (VHT)
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Package / Case:
Stacked DIP, 6 Lead
Size / Dimension:
0.250" L x 0.300" W (6.35mm x 7.62mm)
Height - Seated (Max):
0.250" (6.35mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.250" (6.35mm)