KYOCERA AVX SMX43C156KAN650
Part No.:
SMX43C156KAN650
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 15UF 25V X7R 8DIP
Shipping
SMX43C156KAN650 Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SMX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X7R (VHT)
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Features:
Low ESL (Stacked), High Temperature
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Stacked DIP, 8 Lead
Size / Dimension:
0.402" L x 0.441" W (10.20mm x 11.20mm)
Height - Seated (Max):
0.400" (10.16mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.16mm)