Diotec Semiconductor SMS5100-3G
Part No.:
SMS5100-3G
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
DO-213AB, MELF
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 5A MELF
Shipping
SMS5100-3G Information
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Series:
Package/Case:
DO-213AB, MELF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
790 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-50°C ~ 150°C