Micro Commercial Co SMD1150PL-TPS02
Part No.:
SMD1150PL-TPS02
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-123F
Description:
Interface
Shipping
SMD1150PL-TPS02 Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
SOD-123F
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:
30pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-123FL
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C