KYOCERA AVX SM037C305KAN360
Part No.:
SM037C305KAN360
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 3UF 500V X7R 20DIP
Shipping
SM037C305KAN360 Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
3 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Stacked), High Voltage
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Stacked DIP, 20 Lead
Size / Dimension:
1.050" L x 0.500" W (26.67mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):
0.360" (9.14mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.450" (11.43mm)