Micro Commercial Co SK5200AHE3-LTP
Part No.:
SK5200AHE3-LTP
Description:
SCHOTTKY DIODES
Shipping
SK5200AHE3-LTP Information
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
100pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C