Micro Commercial Co SK3200HE3-TP
Part No.:
SK3200HE3-TP
Package:
DO-214AB, SMC
Description:
SCHOTTKY DIODES
Shipping
SK3200HE3-TP Information
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
60pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C