KYOCERA AVX SK097C125KAR
Part No.:
SK097C125KAR
Description:
CAP CER 1.2UF 500V X7R RADIAL
Shipping
SK097C125KAR Information
Product Status:
Active
Capacitance:
1.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.669" L x 0.200" W (17.00mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.684" (17.38mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.575" (14.60mm)