KYOCERA AVX SK087C395KAR
Part No.:
SK087C395KAR
Description:
CAP CER 3.9UF 500V X7R RADIAL
Shipping
SK087C395KAR Information
Product Status:
Active
Capacitance:
3.9 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
1.098" L x 0.350" W (27.90mm x 8.89mm)
Height - Seated (Max):
0.658" (16.72mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.980" (24.90mm)