Diotec Semiconductor SGL34-100
Part No.:
SGL34-100
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
DO-213AA
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 0.5A DO213AA
Shipping
SGL34-100 Information
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Series:
Package/Case:
DO-213AA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
650 mV @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-213AA (MINIMELF)
Operating Temperature - Junction:
-50°C ~ 150°C