Micro Commercial Co SFM17PL-TP
Part No.:
SFM17PL-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-123F
Description:
Interface
Shipping
SFM17PL-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
SOD-123F
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
500 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 500 V
Capacitance @ Vr, F:
10pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-123FL
Operating Temperature - Junction:
-50°C ~ 150°C