Diodes Incorporated SF1GDF-13
Part No.:
SF1GDF-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
2-SMD, Flat Leads
Description:
DIODE GEN PURP 400V 1A DFLAT
Shipping
SF1GDF-13 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
2-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:
20pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D-Flat
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C