Micro Commercial Co SF1600-TP
Part No.:
SF1600-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Description:
Interface
Shipping
SF1600-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1600 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
3.4 V @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
75 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2.5 µA @ 1600 V
Capacitance @ Vr, F:
14pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-15
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C